„Impactul Cyberbullyingului asupra copiilor și adolescenților ”

În săptămîna 27 februarie – 3 martie 2023 , au fost desfășurate activității din cadrul programului lansat de catre Salvati Copiii , program intitulat „Impactul Cyberbullyingului asupra copiilor și adolescenților ” cu participarea tuturor elevilor din cadrul ciclului gimnazial.

În cadrul activităților, elevii au definit cyberbullying-ul, au identificat locul în care se manifestă , au realizat portretul agresorului virtual cît și pe cel al victimei, au urmărit filmul sugestiv.

Elevii au identificat în filmuleț personajele : victima, agresorul și martorii. Au fost identificate cât mai multe situații concrete de cyberbulling pentru a putea identifica cazuri în viitor . De asemenea au fost date sfaturi pentru prevenție. Elevii au afirmat faptul ca cel putin o data li s-a intamplat sa fie in ipostaza de victime si nu au stiut cum sa gestioneze situația.

Prof. Ivana Felicia Florentina

Prof Niculae Nela