• Viziunea

Viziunea școlii:
        Angajare, calitate și performanță gestionate în scopul de a oferi servicii educaționale tuturor elevilor din comunitate printr-o comunicare deschisă, eficientă și permanentă.

Misiunea școlii:
        Școala Gimnazială nr 1 Valu lui Traian este o instituție publică a cărei misiune este aceea de a asigura cadrul propice desfășurării unui învățământ de calitate pentru toți copiii din localitate care au nevoie de educație, indiferent de nivel social, etnie și religie.
        Școala este locul în care elevii se simt în siguranță, mediul favorabil dezvoltării personalității acestora, cu scopul fundamental de a satisface nevoia fiecărui elev de a se simți competent și responsabil, prin asigurarea unei culturi generale care să contribuie la alegerea rutei profesionale viitoare.