Istoric

Conform Monografiei comunei Valu lui Traian, autor profesorul Păunescu Ștefan, fost director al școlii din comun, școala se construiește în anul 1911.  Până în anul 1.900 documentele nu vorbesc de existența unei școli în comună. După 1.900 în geamii a funcționat o școală în limba tătară. A doua școală se construiește în anul  1.927, ambele cu câte o sală de clasă și locuință pentru director.Până în anul 1.956 au au funcționat două școli cu clasele I-VIII. Mai târziu, clădirile celor două școli au fost extinse cu alte săli de clasă.

După 1968 începe construcția școlii noi cu etaj, având 9 săli de clasă și a unei clădiri pentru două ateliere școlare. Construcția se finalizează în anul 1970.

Începând cu 2004 se începe reabilitarea spațiului școlar prin înlocuirea ușilor, a ferestrelor, a parchetului, mobilierului școlar, construcția unui grup sanitar modern numai din fonduri alocate de primăria Valu lui Traian și Consiliul Local.

Între anii 2007/2008 se construiește prin programul Compania Națională de Investiții (fonduri atrase de Primărie) o sală de gimnastică modern, se asfaltează terenurile din curtea școlii și amenajează spațiul verde.

La 1 septembrie 2009 se înființează un cabinet de consiliere psihologică școlară.