Admitere clasa a V-a cu program intensiv de studiu al Limbii engleze 2024-2025.

În atenția elevilor claselor a IV-a și a părinților/reprezentanților legali ai acestora

În anul școlar 2024-2025, se va constitui 1 clasă a V-a cu program intensiv de studiu al Limbii engleze.

Înscrierea candidaților va avea loc în perioada 3 – 14 iunie 2024, la secretariatul unității de învățământ, între orele 10.00 – 14.00.

Documente necesare:

• Cerere – tip;
    • Certificat de competențe lingvistice – limba engleză (dacă posedă);
    • Copie certificate naștere elev;
    • Copie CI părinți;
    • Adeverință de elev (pentru copiii de la alte unități școlare).

Testul de competențe lingvistice – limba engleză va avea loc după cum urmează:

• 22 iunie 2024, ora 10.00: proba scrisă (competențe și cunoștințe acumulate în clasele III-IV)

➢ Intrarea în săli se face între orele 09.00-09.30.

Proba scrisă va dura 60 de minute (text scris de 50-70 cuvinte pe o temă dată) – 25p.

Proba orală se va desfășura începând cu ora 11.00, conform planificării afișate după începerea probei scrise:

– Etapa I – Lecturarea cu voce tare a unui text în limba străină – 50p;

– Etapa II – Realizarea unui dialog interactiv – 25p.

• 23 iunie 2024: comunicarea rezultatelor inițiale, în formă anonimizată, la probele de verificare a cunoștințelor de limba engleză.
    • 24 iunie 2024: depunerea contestațiilor, la secretariatul școlii, între orele 00-16.00. Se admit contestații doar pentru proba scrisă, nu și pentru cea orală.
    • 24 iunie 2024: afișarea rezultatelor finale, în formă anonimizată, după contestații.

Recunoașterea și echivalarea rezultatelor obținute la examenele cu recunoaștere internațională (elevii au obținut o diplomă/un certificat ce atestă nivelul de competență lingvistică A1 sau un nivel superior) cu testul de competențe lingvistice se face numai dacă numărul total al candidaților înscriși este mai mic sau egal cu numărul de locuri, respectiv 26, aprobat prin planul de școlarizare al unității de învățământ pentru clasa a V-a cu predare a unei limbi moderne în regim intensiv.

În cazul în care numărul total al candidaților înscriși este mai mare decât numărul de locuri aprobat, toți candidații susțin testul de competențe lingvistice.

Cerere înscriere a V a intensiv engleză

Cerere echivalare V