Începând cu luna februarie 2023, elevii Școlii Gimnaziale Nr. 1 Valu lui Traian au ghiozdane mai ușoare!

Pentru a se ușura ghiozdanele copiilor, în fiecare sală de clasă a fost montat mobilier special pentru depozitarea manualelor școlare, fiind la îndemâna elevilor, în timpul orelor de curs.

Acasă, elevii vor acces la manualele digitale, de pe tabletele primite în cadrul proiectulului Primăriei Valu lui Traian „Îmbunătățirea infrastructurii TIC destinată educației la nivelul unităților școlare din Comuna Valu lui Traian, în scopul îmbunătățirii procesului de Educație și reducerii riscurilor de infectare a elevilor cu coronavirusul SARSCoV-2″.

Proiectul face parte din  PROGRAMUL OPERAȚIONAL COMPETITIVITATE și are ca scop principal facilitarea procesului de învațare prin dotarea școlilor cu tablete pentru fiecare elev, asigurându-se, astfel, accesul nemijlocit la informație, reducerea absenteismului și creșterea gradului de atractivitate a activităților de învățare.

Conducerea școlii mulțumește părinților care, în vacanța de iarnă, au răspuns solicitării și au contribuit la asamblarea și montarea dulapurilor pentru depozitarea manualelor școlare în clase.