1 DECEMBRIE -Activități dedicate zilei

Vineri 26 noiembrie 2021, elevii școlii gimnaziale nr. 1 Valu lui Traian au desfășurat activități specifice zilei de 1 Decembrie. Deși nu se mai poate serba momentan ca de obicei, elevii au sărbătorit altfel, fiecare în „mica Romănie” din clasele lor, dar cu sufletul alături de cei care s-au jertfit cândva pentru ca azi inimile tuturor românilor să poată bate la unison, dând „dovezi în lume/ Că-n aste mâni mai curge un sânge de roman”.

Elevii clasei IA au adus un omagiu inocent, plin de căldură, înaintașilor făuritori de țară, acelora care au împlinit visul de veacuri al poporului roman, Unirea. Îmbracati în straie populare, au învățat despre simboluri precum drapel și imn și au facut să răsune întreaga școală atunci când au intonat marsul „Treceti batalioane române Carpații!”
    Păpușile pe care le-au confecționat au alcătuit o horă de românași și romancuțe , cu figuri hazlii și straie populare.

Formarea sentimentelor patriotice, a acelora de apartenență, de atașament față de țară se face prin cunoașterea valorilor, a tradițiilor, a simbolurilor naționale românești. Elevii clasei Pregătitoare A au marcat ziua națională a României printr-un proiect educativ emoționant in care au urat din tot sufletul: „La mulți ani, Romania!”

Sub atenta supraveghere a cadrelor didactice, copiii au realizat colaje despre România. Astfel au conturat și pictat harta țării în culorile naționale, după care au decupat din reviste diferite imagini despre frumusețile și bogățiile patriei pe care le-au lipit,realizând diverse colaje.