Activitatea – Consumator responsabil-dezvoltare sustenabilă

Consumator responsabil-dezvoltare sustenabilă

În data de 14.11.2023, sub motto-ul „Pace pentru planetă. O planetă a păcii” al proiectului ”Săptămâna Educației Globale 2023” organizat în săptămâna 13-19 noiembrie 2023 de Centrul Nord-Sud al Consiliului Europei care promovează activitățile în cadrul temei generale a Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă (ODD), cu un accent special pe domeniile privind PACEA și PLANETA,  elevii clasei a VII-a A, sub coordonarea prof. diriginte Ungureanu Cosmin-Mihnea, au desfășurat o activitate care a avut ca temă consumul sustenabil și cum să devină consumatori responsabili.

În cadrul activității, au fost prezentate elevilor clasei noțiunile de consum sustenabil, dezvoltare sustenabilă, obiectivele stabilite la nivel global și cum să devină consumatori responsabili pentru a contribui la protejarea planetei și a combate consumul excesiv și risipa alimentară, fenomene care afectează serios planeta și contribuie semnificativ la reducerea rezervelor planetei și încălzirea globală.

Prof. Ungureanu Cosmin-Mihnea