Festivalul concurs de teatru pentru copii și adolescenți „Bujor Macrin” 2023 Brăila

Miercuri, 13 decembrie 2023, elevii Școlii Gimnaziale Nr 1 Valu lui Traian, îndrumați de prof. Acsân Mihaela și prof. Cîrșmaru Andra, au avut bucuria să deschidă, ca invitați speciali, Festivalul concurs de teatru pentru copii și adolescenți „Bujor Macrin” 2023 la Teatrul „Maria Filotti” din Brăila.

Sub ochii actorilor profesioniști, trupa noastră de teatru a strălucit pe scenă cu o interpretare modernă a piesei „Five o’clock”, dovedind că valoarea unui scriitor ca Ion Luca Caragiale este atemporală.

Momentul petrecut pe scena unui teatru cu o istorie de 150 de ani a fost o lecție de viață excepțională despre valoarea colaborării, a perseverenței și a învățării prin joc, despre importanța lucrului în echipă și a rezistenței în fața obstacolelor.

Pentru copii, a fost o experiență magică; pentru cadrele didactice, o recunoaștere a eforturilor de a valorifica aptitudinile elevilor și de a promova arta și cultura în rândul adolescenților.

Participarea la acest eveniment a fost posibilă cu sprijinul conducerii școlii, respectiv dna director Stîngă Ortanza și dna director adjunct Bodiu Violeta, precum și Asociației de părinți, care au susținut în permanență dezvoltarea personală a elevilor și implicarea acestora în activități culturale care să ducă mai departe numele școlii.