Hour of Code – Școala gimnazială nr. 1 Valu lui Traian

Tehnologia este peste tot, schimbă tot și poate fi folosită de toată lumea!

Hour of Code este cel mai mare eveniment de educație din istorie și își propune să ofere tuturor, în special elevilor, o introducere de o oră în tehnologie și programare.

Hour of Code are loc în fiecare an în timpul Săptămânii Educației în Tehnologia Computerelor, 4-10 decembrie 2023,  oferindu-le elevilor șansa de a învăța primele noțiuni din programare, dar și de a deveni adevărați cetățeni digitali.

Elevii din ciclul primar ai Școlii gimnaziale nr. 1 Valu lui Traian, clasele a II a A, B  ; a III a A, B, C; a IV a C împreună cu informaticianul școlii,  au descoperit cum Lightboot și Clasic Maze pot oferi o experiență digitală captivantă și accesibilă tuturor.

Chiar dacă nu au mai programat niciodată, prin activități distractive, au descoperit, în doar o oră, bazele limbajelor de programare.