Măsuri de prim ajutor -Cercul “Sanitarii pricepuți”

Măsuri de prim ajutor

In data de 14.11.2022 elevii de la Cercul “Sanitarii pricepuți”, coordonați de către d-na profesoară Păuleț Robertina, au avut ca invitat un voluntar Crucea Roșie – Filiala Constanța.

La activitate au participat și elevi ai claselor a IV – a. Copii au fost încântați, cu atât mai mult cu cât unii dintre ei sunt și membri Crucea Roșie. Toți elevii au avut ocazia să exerseze, sub îndrumarea voluntarului Crucea Roșie, măsuri de prim ajutor pentru diferite situații cu care se pot confrunta în viața de zi cu zi (răni, fracturi, stare de inconștiență, stop cardio-respirator).

Ca urmare a receptivității deosebite a elevilor, aceste acțiuni vor mai avea loc cu siguranță curând.