Proiectul PROMIT

Proiectul PROMIT, finanțat de Active Citizen Fund și organizat în colaborare cu Mare Nostrum, a ajuns la final. La Festivalul Comunităților, fiecare școală participantă a avut ocazia să își prezinte proiectul. Școala noastră s-a remarcat fiind prima școală care a implementat proiectul și singura care a desfășurat două acțiuni în cadrul proiectului. Felicitări celor 17 elevi care s-au implicat activ în acest proiect. Datorită muncii lor, s-au putut amenaja în școala noastră suporturi pentru 30 de biciclete. Acest proiect a fost primul pas în implicarea tinerilor în problemele comunității din care fac parte deoarece alte proiecte frumoase  îi așteaptă.

Impresiile  elevei Ciobotaru Teodora,  la final de proiect: ”Pe umerii noștri s-a aflat o responsabilitate enormă, care ne-a dat fiori, dar aceștia ne-au făcut să muncim mai mult pentru țelul nostru. Suntem recunoscători că am învățat multe lucruri noi în cadrul proiectului. Suntem mândri că noi, pe atunci elevi de clasa a VII-a, am reușit să mobilizăm copii și adulți în proiect.”