SUNTEM CAMPIONI !!!!!!!!!

Echipa reprezentativă de fotbal băieți – U14 a școlii noastre a reușit o mare performanță și a devenit CAMPIOANA JUDEȚULUI CONSTANȚA, la U 14 ”ONSȘ FOTBAL -CUPA ISF ”, ediția 2023-2024.
              A fost un drum greu în care băieții au demonstrat pas cu pas că pot obține o performanță remarcabilă. În prima fază, cea a grupelor , echipa noastră a întrecut cu scorul de 4-1 Școala Gimnazială nr. 1 Ciocârlia și cu 5-2 echipa Liceului Castelu. Au urmat încă două victorii: 2-1 cu Liceul Teoretic Decebal Constanța într-un joc de baraj și apoi 6-0 în sferturi cu Școala gimnazială nr. 6 Constanța.
              În semifinale echipa noastră a trecut cu scorul de 6-2, de echipa Școlii Gimnaziale nr. 1 Eforie Nord după o evoluție sigură bazată în primul rând pe o disciplină tactică bine gestionată pe tot parcursul jocului. Extrem de concentrați și siguri pe ei băieții au controlat jocul de la început și până la final.
             Victoria obținută în semifinale avea să le ofere în final șansa băieților de a deveni campioni. Dacă la început acest lucru părea greu de conceput, prin evoluția lor din ce în ce mai bună și cele cinci jocuri câștigate aceștia au ajuns în situația de a juca finala mare cu trofeul și titlul pe masă .
               În finala mare echipa noastră a întâlnit echipa Colegiului Național ”Mircea cel Bătrân” din Constanța, cea care prin valoarea lotului era văzută ca favorită la câștigarea trofeului. Acest aspect nu a făcut decât să-i ambiționeze și mai mult pe băieții noștri care bine motivați și coordonați de pe margine de cei doi profesori coordonatori au făcut meciul vieții. Cu o dăruire dusă la extrem, cu o muncă în echipă perfectă și cu un Mario Ciobotaru autor a 4 goluri, omul meciului, băieții noștri au produs surpriza și s-au impus cu scorul de 5-2 devenind astfel CAMPIONII județului.
              Nu există cuvinte care să descrie fericirea băieților după această mare performanță care probabil va fi greu de atins de o altă generație de elevi din cadrul școlii. Această performanță demonstrează încă o dată că nimic nu este imposibil acolo unde talentul este asociat cu disciplină, muncă, seriozitate, modestie și spirit de echipă.
              Dar iată lotul echipei care a scris o pagină de istorie pentru Școala Gimnazială Nr. 1 Valu lui Traian: Gheorghe Ștefan și Chircă Răzvan portari, Ciubotariu Mario, Curt Ianis, Curt Radu, Drăcea Andrei, Maftei Ilie, Linguraru Pavel și Anghel Răzvan.
    Profesori coordonatori : Șoptelea Claudiu și Bumb Florin.
              Din postura de campioană a județului , echipa noastră va reprezenta județul Constanța la faza pe zonă care va avea loc la Focșani în data de 18.04.2024.
              Urmează o perioadă de pregătire pentru ca băieții să poată avea rezultate deosebite la această etapă și să reprezinte cu cinste școala și județul.
              Mulțumim pentru sprijinul acordat conducerii , primăriei comunei și clubului sportiv din localitate.
    MULT SUCCES!!!