Ziua Internaţională a Cititului Împreună (World Read Aloud Day)

Ziua Internaţională a Cititului Împreună (World Read Aloud Day) este sărbătorită la iniţiativa organizaţiei LitWorld, în prima zi de miercuri a lunii februarie. Milioane de oameni din peste 170 de ţări marchează, anual, această zi.
    Potrivit specialiştilor, cititul cu voce tare împreună ajută la consolidarea comunităţilor şi este un act de susţinere a alfabetizării ca unul din cele mai importante drepturi ale omului.
    Cu această ocazie, bibliotecile, şcolile, grădiniţele, oamenii de cultură, lucrătorii din sectorul social, părinţii sunt îndemnaţi să organizeze activităţi de lectură cu voce tare pentru a promova bucuria, frumuseţea şi beneficiile cititului împreună.
    Ziua Internațională a Cititului Împreună este un eveniment de promovare și încurajare a lecturii, care a fost marcat în data de 2 februarie 2022 în Școala Gimnaziala Nr 1 Valu lui Traian la nivelul ciclului primar. Ziua ZICI este un prilej deosebit de a aduce împreună pe cei care iubesc cărțile și de a insufla dragostea pentru lectură celor ce încă nu au descoperit puterea cititului.
    A citi împreună în această zi înseamnă și a împărtăși cu alții o carte bine aleasă prin redarea acesteia cu voce tare pentru mai mulți ascultători.
    Afișele realizate, cărțile prezentate, fragmentele citite fie din volumele personale, fie sub forma de lectură comună au scos elevii din rutina programelor școlare și i-au inițiat în lumi magice, imaginare în care fiecare a putut deveni, la un moment dat, eroul propriei sale povești.