Ziua Limbilor Europene

Ziua Limbilor Europene a fost sărbătorită la Școala Gimnazială nr.1 Valu lui Traian

Ziua Europeană a Limbilor este un eveniment organizat anual la data de 26 septembrie, pentru a sărbători diversitatea lingvistică a unui continent care numără peste 200 de limbi europene.
    În acest context, au fost demarate activităţi dedicate zilei limbilor europene, iniţiate şi coordonate de catre profesorii de limba engleză, Ungureanu Cosmin- Mihnea, Oancea Camelia, Abdula Suzane, Grecu Raluca Mihaela, profesorii de limba franceza Radu Anca, Popescu Patricia și nu în ultimul rând, profesorul de educație fizică și sport Miclea Viorel .
    Sărbătoarea dedicată diversității culturale și lingvistice europene a fost susținută de elevii din clasele primare și gimnaziale prin câteva activități specifice precum: materiale ppt, quiz-uri Kahoot cu mici surprize, desene, jocuri, vizionarea unor filme cu mâncăruri specifice anumitor țări, toate menite să promoveze diversitatea, unitatea și importanța învățării unei limbi străine.