Ziua Națională de Curățenie ,, World Cleanup Day”

17.09.2022, Ziua Națională de Curățenie
    190 de țări desfășoară anual proiectul,, World Cleanup Day”. Asociația „Let’s Do It, România! ” a declarat ziua de  sâmbătă, 17.09.2022, Ziua Națională de Curățenie. Aceasta a presupus o mobilizare puternică a voluntarilor din toată țara, pentru activități de ecologizare.
         Treizeci de elevi ai Școlii Gimnaziale Nr. 1 s-au alăturat acestui proiect, sub coordonarea d-nei prof. Păuleț Robertina și a dnei prof. Ustundag Vildan.  Activitatea de ecologizare s-a desfășurat în pădurea din localitate, cu sprijinul serviciului de Gospodărie Comunală, din cadrul Primăriei Valu lui Traian. Elevii au fost neplăcut surprinși de multitudinea și diversitatea deșeurilor pe care le-au colectat. Au fost bucuroși că au putut prin gestul lor să redea frumusețea pădurii, care este pentru fiecare dintre ei, locul unde vin pentru aer curat și  joacă.
       Apreciați efortul acestor copii care au renunțat, din spirit de voluntariat, la programul lor, pentru a da o mână de ajutor naturii. Urmați-le exemplul!