• ANUNȚ

Stimați părinți și elevi,

Vă informam că din motive obiective a avut loc o schimbare în funcția de consilier școlar în cadrul unității noastre de învățământ. Ne bucurăm să vă anunțăm că doamna Bunghez Mihaela împreună cu doamna Merticariu Simona, angajate ale Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Constanța (CJRAE) s-au alăturat echipei noastre pentru a oferi sprijin și îndrumare în procesul educațional elevilor, părinților și cadrelor didactice. Suntem încrezători că această colaborare va aduce beneficii semnificative întregii comunități școlare.

În vederea asigurării unei îndrumări corespunzătoare pentru fiecare elev, vă rugăm să rețineți că este necesar să reînnoiți acordul de consiliere individuală pentru copiii dvs.

Pentru programări sau detalii suplimentare, vă rugăm sunați la numerele de telefon:

MERTICARIU Simona: 0769-303-817 (învățământ primar)

BUNGHEZ Mihaela: 0763-669-031 (învățământ gimnazial)

În intervalul:

CICLUL PRIMAR

Prof. Consilier școlar

MERTICARIU Simona

CICLUL GIMNAZIAL

Prof. Consilier școlar

BUNGHEZ Mihaela

LUNI 0800-1100
    MARȚI 1330-1530
    MIERCURI 0800-1000 1130-1530
    JOI 0800-1000 1300-1600
    VINERI 0800-1000

Obiective C.J.R.A.E. Constanța:

• Includerea şi menţinerea în sistemul de învăţământ obligatoriu a tuturor copiilor/tinerilor, indiferent de particularităţile lor psihoindividuale şi sociale;
    • Asigurarea suporturilor suplimentare necesare desfăşurării educaţiei de calitate, în funcţie de potenţialul bio-psiho-social al fiecărui copil/tânăr;
    • Informarea şi consilierea cadrelor didactice, în vederea îmbunătăţirii activităţii didactico-educative;
    • Crearea condiţiilor de dezvoltare a personalităţii elevilor/tinerilor în vederea integrării acestora în viaţa şcolară, socială şi profesională;
    • Implicarea părinţilor în activităţi specifice unei relaţii eficiente: şcoală – familie – comunitate, ca bază a adaptării şcolare şi integrării sociale a copiilor/tinerilor.
    • Evaluarea și orientarea școlară și profesională, având ca scop evaluarea, asistența psihoeducațională, orientarea/reorientarea școlară și profesională a copiilor, elevilor și a tinerilor cu CES, precum și identificarea nevoilor specifice ale acestora, asigurarea condițiilor optime de integrare școlară, profesională și socială.

Activități specifice:

• Consilierea şi asistarea elevilor în procesul de orientare şcolară şi profesională, utilizând informaţii specifice în vederea alegerii unei viitoare cariere, în acord cu abilitaţile şi aptitudinile lor.
    • Descoperirea resurselor şi nevoilor personale pentru optimizarea capacităţii de interrelaţionare şi creşterea toleranţei la factori de stres.
    • Dezvoltarea unei atitudini active şi responsabile a elevilor faţă de procesul învăţării, prin conştientizarea particularităţilor stilului cognitiv, valorificarea motivelor intrinseci şi exersarea unor tehnici de muncă intelectuală.
    • Stimularea creativităţii, pentru a dezvolta la elevi capacităţile de a pune în acţiune modele alternative de comportament într-o situaţie dată şi de a aborda diferite probleme de viaţă, din mai multe perspective.
    • Prevenirea şi diminuarea comportamentelor de risc: eşec scolar, tulburări de comportament, consum de droguri.
    • Sprijinirea părinţilor în cunoaşterea personalităţii copiilor şi a particularităţilor vârstei acestora, în vederea optimizării relaţionării copil – părinte.
    • Asistarea permanentă a cadrelor didactice în proiectarea şi desfăşurarea activităţilor cu caracter educativ, cât şi în propria dezvoltare profesională.