Activități Școala Altfel 6 Martie 2023

Luni 6 Martie 2023

Turul liceelor Constănțene

Elevii claselor a VIII A, B și D, alături de doamnele prof Acsân Mihaela și prof Păuleț Robertina , au participat la un tur al liceelor Constănțene: Liceul teoretic ”Traian”, Liceul teoretic ”George Călinescu” și Liceul teoretic ”Mihai Eminescu”.

Proiectul „Învățăm să fim campioni - Școala, primul pas spre performanță”, la Școala Gimnazială Nr. 1 din Valu lui Traian

La inițiativa domnului profesor de educație fizică și sport Șoptelea Claudiu, școala noastră a fost inclusă in proiectul clubului Fotbal Club Farul Constanța . ”Învățăm să fim campioni – Școala primul pas spre performanță” .
    În urma acestui demers luni 06.03.2023 Școala noastră a primit vizita celor de la F.C. Farul Constanța , din delegație acestora făcând parte : Ionuț Larie ( căpitanul echipei) și Adrian Mazilu de la echipa de seniori, Eric Somandru – de la juniori, Maria și Mihaela Sandu de la echipa feminină și Ion Constantinescu , fost mare jucător al clubului .
    Aceștia au fost primiți in sala de sport , într-o atmosferă incendiară de aproximativ 150-170 de elevi de la clasele IV-V , pregătiți cu fanioane, baloane, benăre, fulare , tricouri toate acestea având ca temă CLUBUL FARUL.
    Dupa căteva intervenții a celor prezenti cu privire la rolul sportului în formarea și educarea tinerilor, doamna director Stîngă Ortanza a primit un tricou înrămat al clubului cu autografele jucătorilor, iar domnul profesor Șoptelea Claudiu trei mingii cu autograful antrenorului echipei Gheorghe Hagi.
    Au urmat sesiunile de autografe și poze cu jucătorii la care elevii au fost extrem de fericiți .
    A fost o actiune de succes si sperăm ca astfel de acțiuni să se repete iar școala noastră să facă parte și din alte proiecte .