Demonstrație de prim ajutor premedical

Patru eleve din școala noastră, două dintre ele fiind ocupante ale locului al lI-lea la faza județeană a  concursului ,,Sanitarii pricepuți”, au susținut pe data de 25.10.2023, în cadrul săptămânii ,,Școala Altfel „, o demonstrație de măsuri de prim ajutor pentru elevii clasei a III-a B.  Activitatea a avut ca scop conștientizarea de către elevi a faptului că o intervenție promptă și corectă poate salva viața celor din jur. Cei mici  au aflat cum să intervină în cazul unei fracturi sau  înecului  alimentar, cum se realizează dezinfectarea  unei răni și care este poziția de siguranță pentru un rănit, până la sosirea unui echipaj medical.

Felicitări voluntarilor și elevilor participanți!

Prof. Păuleț Robertina