Simulare Evaluare Naţională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII)

Calendar Simulare Evaluare Naţională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII)

• 4 aprilie 2022: Limba şi literatura română (probă scrisă)
      • 5 aprilie 2022: Matematică (probă scrisă)
      • 6 aprilie 2022: Limba şi literatura maternă (probă scrisă)
      • 14 aprilie 2022: afișarea rezultatelor
    • Informații organizatorice

• Probele încep la ora 9:00, moment în care, în fiecare sală, vor fi distribuite subiectele. Accesul elevilor în săli este permis până la ora 8:30.
      • Timpul destinat elaborării unei lucrări scrise este de două ore (pentru elevii de clasa a VIII-a), – din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor fiecărui elev.

În procesul de organizare și desfășurare a simulării examenelor naționale vor fi respectate măsurile sanitare de prevenție anti-Covid 19 în vigoare.

Subiecte

Subiectele vor fi elaborate pe baza conţinuturilor şi competenţelor asociate acestora, conform programelor de examen pentru EN VIII şi Bacalaureat (aprobate prin ordinul de ministru 3.237/05.02.2021).

programe și conținuturi exceptate pentru elevii claselor a VIII-adetalii aici [fișier pdf]

Modele de subiecte